Mediace

 

Co je mediace? Kdo je zapsaný mediátor?

Častá definice mediace je mimosoudní řešení sporu. A zatím asi nejčastěji ji uslyšíte ve spojení rodinná mediace. Mediátor je definován jako třetí nestranná osoba, která pomáhá stranám najít vzájemně vyhovující řešení.

Zapsaný mediátor jako člověk, který složil odborné zkoušky a je veden v seznamu mediátorů Ministerstva spravedlnosti ČR – proklik na můj zápis v seznamu mediátorů. Mediace vyžaduje jak zkušenost, tak průběžné vzdělávání mediátora. Certifikáty o mé odbornosti najdete ZDE.

Nechce se Vám číst, ale rádi se podíváte na informace ve vizuální podobě? Pak se můžete podívat na mé vystoupení o mediaci v Dobrém ránu na ČT, z Ostravy. Chcete se Vy sami vzdělávat v mediaci a mediačních technikách? Podívejte se na aktuální nabídku kurzů

Osvědčení o vykonání zkoušky na zapsaného mediátora u Ministerstva spravedlnosti

Příklad mediace

Příklad práce mediátora, s klienty „šéf – podřízený“: Oba se shodujete na tom, že by pracovní poměr měl skončit dohodou. Pokud jde o podobu dohody, a konkrétně odstupné, to vidíte zatím každý jinak. Vy, pane podřízený, máte za to, že byste si zasloužil odstupné. Vy, šéfe, si tím nejste jistý a ani nevíte, zda-li má zaměstnavatel dost prostředků na vyplacení odstupného.

A tak společně postupujeme od tématu k tématu, od neshody ke shodě. Jakmile začnete rozumět tomu „oč jde“, mnohem lépe se Vám bude rozhodovat. Jak dál, jak s danými tématy naložíte. Zda si je vyřešíte sami, zda-li je odložíte, nebo s nimi třeba půjdete k soudu.

Výsledek mediace

Výstupem mediace může být dohoda o projednávaných témat, vzájemné porozumění tomu, proč to „ten druhý má, jak to má“. Ale taky rozhodnutí, že se neshodneme, případně, že mediace není možností pro Vás.

Mediace – Vaše volba pro řešení sporu

A možnost, jak s konfliktní situací pracovat. Ať už se pro ni rozhodnete sami nebo Vám ji nařídí soud. Mediaci si můžete představit jako rozhovor. Vy a druhá strana, se kterou jste ve sporu, rozhodujete, o čem budete mluvit.

Mým úkolem jako mediátora je to, o čem mluvíte, shrnovat do témat. Vyjasňovat, zpřehledňovat. Ať víte, v čem Váš spor vlastně spočívá. V čem se shodujete a v čem nikoliv.

Zbytečné? Vždyť přece víte, o čem je Váš spor a že máte pravdu? Může být.

Pokud to nevíte, už se ztrácíte v tom „kdo, komu, co a jak“, jste tady správně.

Jako mediátor jsem v rozhovoru Vašim partnerem. Nikoliv čarodějem či vyšší mocí, jež sestoupí z oblak a vyřeší Váš spor.

Příklady z praxe zapsaného mediátora

  • Rodinná mediace (rodič – dítě nebo děti – rodič)
  • Zaměstnavatel – zaměstnanec
  • Dlužník – oprávněný „přesto oba máme pocit, že nám dluží ten druhý“
  • Vztahy obchodních partnerů
  • Spory mezi sousedy nebo vlastníky bytových jednotek

Formální náležitosti mediace

Před započetím mediace mě můžete kontaktovat a zjistit kdo jsem, zeptat se na otázky, které Vás k mediaci napadnou. Jste to Vy a „druhá strana“, kdo si rozhodne o tom, zda – li chce se mnou mediaci absolvovat či nikoliv. Na základě tohoto rozhodnutí společně podepíšeme smlouvu o provedení mediace, dohodneme si termín a sejdeme se k mediaci. Mediace je za mě VŽDY důvěrná, jakékoliv výstupy mohu zveřejnit pouze s Vaším souhlasem. Například předat zprávu soudu o výsledku mediace, kterou si předem odsouhlasíte. Mediace je za mě VŽDY dobrovolná, pokud zjistíte, že Vám nevyhovuje, mediace končí na základě Vašeho svobodného rozhodnutí.

Mám zájem o mediaci

Cena mediace: 2.000 Kč/hodina, tedy 1.000 Kč/účastník/hodina
Délka mediačního setkání: obvykle 3 hodiny
Místo: Dle Vaší potřeby

Mgr. Tomáš Zmija

zapsaný mediátor

777 802 453
info@zmijamakler.cz

Napište si o konzultaci zdarma, nebo položte dotaz

Kontakt
Napsat komentář