Publikováno

Mediace nebo meditace?

Tomáš Zmija, Jana Záchová mediátoři v Ostravě

Jak to z pohledu praktikujícího mediátora vypadá aktuálně v mediaci?

Je povědomí o mediaci ve společnosti větší než bývalo třeba před 10 lety? Nebo je mediace stále zaměňována s meditací a lidé tuší maximálně o spojení mediace a probační služby?

Zaměňování meditace s mediací se vůbec nebráním. Ba naopak. Mediační setkání jsou pro mě jako mediátora svým způsobem formou meditace. Jsem s klienty na 100 % tady a teď. V jejich příběhu, který každý vidí jinak a který mi dávají možnost nahlédnout. Já jim jako zrcadlo nebo tlampač jejich příběh vracím, aby měli možnost porozumět tomu, o co se vlastně hádají. Zorientovat se. A rozhodnout se pro řešení, jak dál.

Stále mě nejvíce kontaktují rozvádějící se rodiče, partneři, kteří potřebují řešit svůj vztah, děti a majetek. Jak řekla jedna účastnice našeho 100hodinové kurzu Mediační výcvik (naše aktuální kurzy mediace), paní Pavlína: je to furt stejné. Pořád jde o prachy a vztahy. A je to tak, peníze, majetky, vztahy, tam se dokážeme nejvíce rozhádat a udělat nejvíce zlé krve. Takže řekněme rodičovské spory v mediaci. Dále spory mezi malými a středními podnikateli, kteří se znají a potřebují nějak dál fungovat. Tedy můžeme říct obchodní spory v mediaci. A pak to budou spory sousedské v mediaci, ovšem v širokém záběru od dvou rozhádaných sousedů, kteří dokáží řešit cokoliv si jen vymyslíte. Až po vlastníky (film Vlastníci byl super, ale kam se hrabe na reálné mediace napsané životem), kteří řeší kupříkladu to, zda nechat či nenechat v domě instalovat výtah.

Dalším polem působnosti mě jako mediátora je facilitování náročných setkání. Perfektní pro ty, kdo se potřebují soustředit na svou oblast, svůj problém … a neřešit k tomu moderování a vedení diskuze. Dlouhodobě využívá našich služeb (mě a kolegyni Janu Záchovou) statutární město Karviná a my jsme za tento osvícený a oboustranně prospěšný přístup velmi rádi.

Zájem o mediaci jako metodu k vyjasnění/vyřešení sporů (jakkoliv to nazveme) pomalu stoupá. Stejně jako povědomí široké veřejnosti. Pro mě je důkazem to, že udělat před 10 lety mediační výcvik bez všemožných dotačních podpor, nereálné. A dnes? Před pár týdny jsme s kolegyněmi Janou Záchovou a Karolínou Wiaczkovou a naším spolkem Vaše dohoda realizovali 100hodinový a akreditovaný mediační výcvik, touto dobou jediný v Ostravě. Bez jakékoliv dotační podpory. Což svědčí o zájmu dnes už našich kolegyň a kolegů mediátorů, kteří investovali svůj čas a prostředky do vzdělávání v mediaci.

Mějte se krásně, nehádejte se. A když už se hádat budete, využijte služeb profesionálních mediátorů 🙂 Tomáš Zmija, Váš mediátor