Publikováno

Mediace nebo meditace?

Tomáš Zmija, Jana Záchová mediátoři v Ostravě

Jak to z pohledu praktikujícího mediátora vypadá aktuálně v mediaci?

Je povědomí o mediaci ve společnosti větší než bývalo třeba před 10 lety? Nebo je mediace stále zaměňována s meditací a lidé tuší maximálně o spojení mediace a probační služby?

Zaměňování meditace s mediací se vůbec nebráním. Ba naopak. Mediační setkání jsou pro mě jako mediátora svým způsobem formou meditace. Jsem s klienty na 100 % tady a teď. V jejich příběhu, který každý vidí jinak a který mi dávají možnost nahlédnout. Já jim jako zrcadlo nebo tlampač jejich příběh vracím, aby měli možnost porozumět tomu, o co se vlastně hádají. Zorientovat se. A rozhodnout se pro řešení, jak dál.

Stále mě nejvíce kontaktují rozvádějící se rodiče, partneři, kteří potřebují řešit svůj vztah, děti a majetek. Jak řekla jedna účastnice našeho 100hodinové kurzu Mediační výcvik (naše aktuální kurzy mediace), paní Pavlína: je to furt stejné. Pořád jde o prachy a vztahy. A je to tak, peníze, majetky, vztahy, tam se dokážeme nejvíce rozhádat a udělat nejvíce zlé krve. Takže řekněme rodičovské spory v mediaci. Dále spory mezi malými a středními podnikateli, kteří se znají a potřebují nějak dál fungovat. Tedy můžeme říct obchodní spory v mediaci. A pak to budou spory sousedské v mediaci, ovšem v širokém záběru od dvou rozhádaných sousedů, kteří dokáží řešit cokoliv si jen vymyslíte. Až po vlastníky (film Vlastníci byl super, ale kam se hrabe na reálné mediace napsané životem), kteří řeší kupříkladu to, zda nechat či nenechat v domě instalovat výtah.

Dalším polem působnosti mě jako mediátora je facilitování náročných setkání. Perfektní pro ty, kdo se potřebují soustředit na svou oblast, svůj problém … a neřešit k tomu moderování a vedení diskuze. Dlouhodobě využívá našich služeb (mě a kolegyni Janu Záchovou) statutární město Karviná a my jsme za tento osvícený a oboustranně prospěšný přístup velmi rádi.

Zájem o mediaci jako metodu k vyjasnění/vyřešení sporů (jakkoliv to nazveme) pomalu stoupá. Stejně jako povědomí široké veřejnosti. Pro mě je důkazem to, že udělat před 10 lety mediační výcvik bez všemožných dotačních podpor, nereálné. A dnes? Před pár týdny jsme s kolegyněmi Janou Záchovou a Karolínou Wiaczkovou a naším spolkem Vaše dohoda realizovali 100hodinový a akreditovaný mediační výcvik, touto dobou jediný v Ostravě. Bez jakékoliv dotační podpory. Což svědčí o zájmu dnes už našich kolegyň a kolegů mediátorů, kteří investovali svůj čas a prostředky do vzdělávání v mediaci.

Mějte se krásně, nehádejte se. A když už se hádat budete, využijte služeb profesionálních mediátorů 🙂 Tomáš Zmija, Váš mediátor

Publikováno

Mediační výcvik v Ostravě 2024 – ohlédnutí

noví mediátoři - mediační výcvik Ostrava 2024

Vrchol sezóny, pro nás kurz Mediační výcvik v Ostravě, už v dubnu :-). Kratší vzdělávací akce nabízíme celoročně, ale kurz Komplexní mediační 100hodinový výcvik jen jeden ročně. Právě jsme dokončili výcvik s výjimečnými lidmi, kteří na sobě poctivě pracovali, osvojili si mediační techniky i „etiku a osobnostní nastavení“, kterou považujeme pro tuto práci za úplně stěžejní. Je za nimi kus práce a je to znát na jejich rapidně se zlepšujících výkonech. Děkujeme za vaše nasazení, opravdovost a lidskost, bylo nám ctí uvést vás do světa mediace v naší domovské Ostravě.

Reference k našemu kurzu Mediační výcvik:

Martina: „Děkuji za neskutečných 100 hodin mediačního výcviku. Profesionální přístup snoubený s příjemnou atmosférou, podpora při intenzivních nácvicích šla ruku v ruce s kvalitní a citlivou zpětnou vazbou. Tandem Jany a Tomáše je vyváženě laděný, profesionální… Děkuji.„

Zuzana: „Výcvik v mediaci všem, co o něm uvažují vřele doporučuji absolvovat pod Vaší dohodou. Úžasní lektoři Tomáš a Jana. Profesionalita, podpora, praktický nácvik. Děkuji moc!„

Soňa: „Zkušenost s Mediačním výcvikem. Mohu jen doporučit. Profesionalita, partnerství, zápal.„

Připojujeme fotky, ze kterých snad dýchne, jak byl kurz Mediační výcvik intenzivní – nácviky plné emocí, pracovalo se i o přestávkách, doznívaly silné reálné příběhy. No a závěrečný zkouškový blok našeho kurzu mediace? Napětí při losování pořadí z helmy, špičkové výkony při předvedení mediace, překvapení od účastníků lektorům, oslava, dojetí, hrdost, úleva, vše dohromady.

Pro ostatní, kteří svůj sen o tom, že se budou věnovat mediaci ještě odkládají. Naše Vaše dohoda, Jana Záchová, Tomáš Zmija a Karolína Wiaczková už pro vás makají na přípravě kurzu Mediační výcvik v Ostravě v roce 2025.

Publikováno

MEDIAČNÍ VÝCVIK 2024 V OSTRAVĚ V PLNÉM BĚHU

účastnice výcviku v mediaci v Ostravě 2024

Je nám ctí pořádat 100hodinový mediační výcvik v Ostravě. Aktuálně jediný výcvik v mediaci tohoto typu v Moravskoslezském kraji. S akreditací MPSV.

Sešla se nám skvělá parta deseti budoucích mediátorů. Otevřených, ochotných se učit. Pod lektorským vedením Tomáše Zmiji a Jany Záchové jsme si už prošli pomyslným mediačním Rubikonem, polovinu ostravského mediačního výcviku máme za sebou. Někdo otevřel svou mediační třináctou komnatu, někdo si dal svou první kompletní mediaci.

Cvičíme z plných sil, prošli jsme si techniky mediace a spolu s Karolínou Wiaczkovou jsme otevřeli právní okénko mediace. Příští týden nás čeká třetí blok výcviku v mediaci. Chystáme se psychicky i fyzicky 🙂 a těšíme se už teď.

Publikováno

O mediaci na konferenci školských metodiků prevence

Začátek října je tradičně věnovaný krajské konferenci školních metodiků prevence. Jsme rádi, že jsme na 15. ročník do Malenovic mohli přijet s příspěvkem o mediaci a zkusit pedagogům zase o něco více přiblížit mediaci a možnosti zvládání konfliktní komunikace.

Se školami pravidelně spolupracujeme jako facilitátoři/mediátoři náročných setkání. V praxi jsou to třeba třídní schůzky, výchovné komise nebo případové konference. Vždy jde o to dát účastníkům možnost podívat se na sporné téma z jiného úhlu pohledu, porozumět názoru druhé strany.

Na snímku Jana Záchová mediátorka v akci 🙂

Publikováno

Pozvánka na Podzimní kurz mediace

Milí příznivce mediace. V říjnu pro vás s Janou Záchovou pořádáme v Ostravě třídenní Podzimní školu mediace. Kurz, kde se seznámíte a prakticky zkusíte základní mediační techniky. Osaháte si mediace. Zjistíte, jestli vám sedíme s Janou jako lektoři.

Informace zjistíte a přihlášku můžete vyplnit rovnou tady: https://www.vasedohoda.cz/kurzy/kurz-podzimni-skola-mediace-3-dny/

Těšíme se na vás, když vás bude cokoliv zajímat k mediaci, k Podzimní škole mediace … ozvěte se mi, rád s vámi vše proberu.

Publikováno

ZMIJA MAKLÉŘ VÁS ZDRAVÍ

Milí klienti. Stále zůstává značka ZM. Zmija mediátor. Zmija makléř. Vaše důvěra, mé služby.

Mé nové makléřské stránky najdete tady: www.zmijamakler.cz

Mediátořina a makléřina? Jak to jde dohromady? Jednoduše. Stále si s sebou nesu zájem o klienty a jejich potřeby. Vždy ctím férový a otevřený přístup. Pomáhám s hledáním řešení. Ať jde o nové bydlení nebo o konflikt.

Vaše důvěra, mé služby. Hezké dny, ZMIJAMEDIATOR A ZMIJAMAKLÉŘ 🙂

Publikováno

Poslední moderování v tomto roce

Bude to znít jako klišé, závěr roku jsem již tradičně věnoval moderování celodenního setkání s organizací Rozkoš bez rizika a jejími partnery. Důvod? Upozornit na téma násilí, jež je v různých podobách pácháno na lidech, kteří pracují v sexbyznysu.

V dopoledním bloku jsem moderoval setkání výše uvedených organizací, s cílem shrnout si uplynulý rok, předat zkušenosti a výhledy pro další období.

Poté se účastníci vydali na pochod „červených deštníků“, které jsou symbolem a připomenutím násilí na sexuálních pracovnících a hovoří jasněji než slova. V odpolední části jsme zasedli před kamery a k mikrofonům, výdech, nádech, a jelo se naživo. Živý stream k dané problematice a mou práci můžete shlédnout na youtube, odkaz zde. Foto: RR

Dámy děkuji, bylo mi ctí a příští rok věřím opět na viděnou. Tomáš

Publikováno

O mediaci v Dobrém ránu

Na zelený čtvrtek jsem vystoupil v Dobrém ránu České televize v Ostravě. S moderátory jsme si v aprílovém ránu povídali o tom, co je mediace a že se na mediaci lidé opravdu mohou i hádat. Ale také, že mohou s pomocí mediátora přejít od hádek k postupnému rozmotání svého sporu, pochopit, o co se vlastně hádají. A sami si najít potřebná řešení svých problémů.

Mých 15 minut slávy můžete shlédnou na ceskatelevize.cz.

Děkuju za pozvání, čas vystoupení byl pro mě hodně náročný, ale stálo to za to 🙂 Tak zase někdy!