Publikováno

Mediace – prevence konfliktního požáru

Přijde mi, že slovo prevence je samo o sobě v našich končinách termínem, který nemá příliš velkou váhu. Ať už je to prevence čehokoliv (od prevence v oblasti zdraví, přes prevenci kriminality až třeba po prevenci dopravních nehod zapříčiněných třeba telefonováním), mám za to, že každý ví, co by měl, a skoro nikdo tak nečiní.

A prevence konfliktů? S pomocí mediátora? Začínají se na mě obracet klienti (teď aktuálně hlavně bývalí či rozcházející se partneři), kteří už mají mezi sebou konflikt, ale ještě jsou schopni se spolu nějak, více či méně, domlouvat. A současně si uvědomují, že ještě mají čas a sílu vyjasnit si, co je třeba. Skousnout citová ublížení, dát možnost sobě (a svým dětem) jít dál a normálně se spolu bavit.


To je podle mého názoru prevence v praxi. Včas si říct, nefunguje nám to, chceme s tím něco dělat, byť ještě přesně nevíme co (našli jsme si vás, ale nemáme s mediací žádnou zkušenost). Tedy prevence v tom smyslu, že se konfliktu a jeho zpracování začnu věnovat co nejdříve. Neboť platí okřídlené čím dříve tím lépe. Ve sporu, který trvá x let a stejný x let se spolu jeho aktéři nebaví, najdou těžko jeho rozuzlení v rámci několika mediačních setkání.

Hezký den bez konfliktů, Váš mediátor

PS: při hledání vhodné fotografie k článku mi pixabay k heslu prevence nabídl injekční stříkačky, stužky HIV prevence, kouřící cigarety …